JPMorgan Coin Nedir? JPM Coin Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

JPMorgan Coin Nedir? JPM Coin Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Mart 2, 2018 tarafından 41.bitcoin
125
JPMorgan Chase bir fiat para birimini temsil eden kendi dijital tokenini başlatan ilk ABD bankası oldu. Sevgililer Günü’nde yayınlanan bir basın bülteni ve röportajda, banka, kurumsal müşteriler arasında ödemelerin transferini kolaylaştıracak blok zincir tabanlı bir teknoloji olan JPM Coin’in yaratıldığını duyurdu. Coin, Bitcoin gibi önceden var olan kripto para birimlerinden önemli farklılıklara sahip durumda. Zira JPMorgan’ın elinde tuttuğu fiat parayla Coin 1: 1 oranında paraya çevrilebiliyor.
Screen Shot 2020-12-15 at 13.37.09

JPM Coin Nedir?

JPM Coin, aslında bazı JPMorgan müşterileri arasında ödemelerin anında aktarılmasına yardımcı olan bir araç. Müşteri tarafları arasında bir blok zinciri defteri üzerinden para alışverişi yapabilmek amacıyla işlemi kolaylaştırmak için dijital bir para birimi kullanılması zorunlu. JPM Coin, bu işlemi geleneksel yerleşim yerlerinden daha verimli bir şekilde tamamlamaya yardımcı olan bir araç durumunda.

JPM Coin’in kendisi geleneksel anlamda para değil. Aksine, JPMorgan Chase tarafından tutulan ABD dolarını temsil eden dijital bir token. Değer itibariyle bakıldığında 1 ABD Dolarına eşit. JPMorgan Chase’in JPM Coin’in ilk lansmanının başarılı olacağını düşündüğünü varsayarak, banka gelecekte de ek para birimleri için JPM Coin kullanma planlarının olduğunu belirtiyor.

Müşterilerin JPM Coin’i kullanacakları süreç oldukça basit. İlk olarak, müşteri belirli bir hesaba bir miktar para yatırıyor ve bu miktara karşılık gelen JPM Coinlerini alıyor. Daha sonra, bu coinler bir blok zinciri ağında ve diğer JPMorgan müşterileriyle yapılan işlemleri kolaylaştırmak için kullanılabiliyor. Son olarak, müşteriler istedikleri zaman JPM Coinlerini bankadan ABD Doları almak için kullanabiliyorlar.

JPM Coin, Tether gibi stablecoinlere benzese de, bazı önemli farklılıkları bulunuyor. İlk olarak, bu coinler erişime açık ve kamuoyu için mevcut durumda. JPM Coin yalnızca belirtilen JPMorgan müşterileri için mevcut durumda ve kullanılabiliyor. Özellikle, bu müşteriler bankanın kurumsal müşterileri olmalı. JPM Coin, ödemelerin transferini kolaylaştırmak için tasarlanırken, çoğu stablecoin yatırım aracı olarak görülmekte. Son olarak, genel olarak stablecoinler teminat sahiplerine ilişkin şeffaflığa bağlı olarak değerleri sürekli olarak değişmekle birlikte, JPM Coin, JPMorgan tarafından tutulan fiat para biriminde her zaman paraya çevrilebilir durumda olacak.

JPM Coin Ne Anlam İfade Ediyor?

Nünyadaki en büyük bankalardan biri olarak, dijital para biriminde yer almakla JPMorgan, istikrar ve itibar noktasında son yıllarda önemli bir belirsizliğin hakim olduğu kripto para dünyasına bir katkıda bulunmuş durumda. Ayrıca, ulusal olarak onaylanmış bir banka olarak JPMorgan Chase, ABD ve uluslararası bankacılık yasaları ve düzenlemeleri ile uyumlu bir kuruluş. Düzenleyici gözetim, uzun zamandır kripto para birimi alanı içinde bir çekişme noktası olmuş durumda. Büyük bir banka tarafından kripto para alanının desteklenmesi, daha önce kripto para alanına şüpheyle bakan yatırımcıların dijital para biriminlerini keşfetmeye başlamasını sağlayabilir. Bununla birlikte, şu an için JPM Coin’in yalnızca bir prototip olduğunu ve düzenleyicilerin bu girişime henüz ağırlık vermediklerini not etmek de son derece önemli.

Gelecek Ne Getirir?

Halen olduğu gibi, JPM Coin yalnızca JPMorgan Chase‘in kurumsal müşterileri arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılacak. Zaman içinde, banka bu programı diğer para birimleri ve potansiyel olarak bireysel müşterileri içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor. Büyük bir ABD bankası tarafından gerçekleştirilen ve türünün ilk programı olan JPM Coin, ana finans dünyasında yeni bir dijital para işleminin yerleşmesine yönelik yeni bir dönemin başlamasına yardımcı olabilir. Ne kadar ilginç ki, bunların hepsi bankanın CEO’su Jamie Dimon’un geçmişte Bitcoin’e karşı kullandığı sert sözlere rağmen meydana geliyor.

Add a comment