200’den Fazla Alman Bankası Dijital Avro Çağrısı Yaptı!

200’den Fazla Alman Bankası Dijital Avro Çağrısı Yaptı!

Mart 5, 2018 tarafından 41.bitcoin
93
30 Ekim tarihinde yayınlanan bir habere göre, 200’den fazla Alman Bankası programlanabilir bir dijital avro için ciddi talep göstermeye başladı.
Almanya-banka-

200’den fazla Alman bankasına ev sahipliği yapan Alman Bankalar Birliği, finansal teknoloji alanında Çin, Rusya ve ABD gibi ülkelerle rekabet edebilmek için Avrupa Birliği’nin de bir şeyler yapması gerektiğini vurguladı ve bunun için kripto para birimlerinin olası çözümlerden birisi olduğunu hatırlattı. Kripto para birimleri birçok banka tarafından kara para aklamak için kullanılan aletler olarak nitelense de, görünüşe göre Çin’in yaptığı son hamle ve Facebook’un Libra‘sı tehlike çanlarını bankalar için çalmaya başladı.

Çin ve Libra Rekabeti Arttırıyor

Çin, 3 yılı aşkın bir süredir merkez bankası destekli dijital para birimini geliştirmekte ve geçtiğimiz günlerde açıklama yapan bir yetkili bu konuda sona gelindiğini duyurdu. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz. Aslında regülatörleri ve bankaları endişelendiren en büyük konulardan birisi de Facebook gibi özel bir kurumun kendi stablecoin’ini yani Libra’yı piyasaya sürmeyi planlaması oldu.

Alman Bankalar Birliği de bütün bunlarla mücadele edebilmek için Dijital Avro’nun olmazsa olmaz olduğunu vurguladı ve AB içerisindeki regülatörlerin bu konuda kesinlikle adım atması gerektiğini dile getirdi. Görünüşe göre ABD’li regülatörlerin ”Çin’in gerisinde kalmama” duygusunu, AB içerisindeki bankalar da paylaşmakta. Bu sebeple İlerleyen günlerde iki taraftan da sürpriz bir hamle görebiliriz.

Add a comment