Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Blockchain vurgusu Bitcoin farkındalığını artırdı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Blockchain vurgusu Bitcoin farkındalığını artırdı

Kripto Haber
Aralık 15, 2020 tarafından 41.bitcoin
461
Blockchain ve kripto para alanındaki en büyük çıkışlardan birisi bu sene beklenmedik şekilde Çin’den geldi.
Screen Shot 2020-12-15 at 13.12.44

Ülke bu konuya bakışını tamamen değiştirdi ve kripto paraları yasaklama evresinden kendi dijital parası olan CBDC’yi çıkarma durumuna geldi. Buna ek olarak ülke Blockchain teknolojisine adapte olmak için çalışmalarını da iki katına çıkardı. Başkan Xi Jinping bile dijital finans alanındaki tedarik zinciri yönetimi sektöründeki önemi vurguladı.

Xi Jinping şunları söylemişti:

“Blockchain’i; çekirdek teknolojisindeki bağımsız inovasyonlar açısından bir kırılma noktası olarak görmeli, ana yönleri açıklığa kavuşturmalı, yatırımı artırmalı, birçok kilit teknolojiye odaklanmalı, Blockchain ve endüstriyel inovasyonun gelişimini hızlandırmalıyız.”

180 derecelik bu değişim, Çinliler arasında yeni gelişen teknolojiye olan ilgiyi artırdı.

Hem WeChat hem de Baidu’da, Bitcoin ve Blockchain kelimelerinin artışı önemli ölçüde yükseliş gösterdi.

Primitive Crypto’nun Kurucu Ortağı Dovey Wan, Twitter’daki verilere dayanarak şöyle yazdı:

“Pek çok kişi ‘Xi’nin Blockchain sözlerine tepki nasıldı?’ diye sordu. Wechat ve Baidu arama endeksinde çok ilginç bulduğum veriler var…”

Wan, daha çok beyaz yakalıların kullandığı bilgi sağlayıcısı olarak hizmet veren çok amaçlı sosyal medya kanalı WeChat’te, Başkan Xi Jinping’in konuşmasının yayınlandığı gün Blockchain kelimesi aramasında önemli bir yükseliş gördüğünü belirtti. Bitcoin ise ertesi gün yükselişe geçti. Wan, bunun geç gelmiş bir atak olduğunu söylüyor ve duruma şüpheyle yaklaşıyor. İnternetin yeni kullanıcılarının tercih ettiği Baidu’da ise ayın 25’inde Blockchain kelimesinin artışında %1300’lük bir artış oldu. Bitcoin kelimesi ise ayın 25’indeki hafif düşüşünden sonra 26’sında yeniden yükselişe geçti.

Wan son olarak şu yorumu yaptı:

“Xi’nin Blockchain’e değinmesi Bitcoin farkındalığını da artırdı. İki konsept birbirlerinin içine geçmiş durumda. Birbirlerinden ayırmamız zor. Ancak haberlerin de Bitcoin’i anında yükseltmediğini (hem maddi hem de zihinsel olarak) görüyoruz. Ne olduysa daha sonra oldu. Xi’nin sözleri kesinlikle tüm endüstri için boğa’yı işaret ediyor.”

Son olarak, Şangay’da bir forumda konuşan Çin Halk Bankası (PBoC) teknoloji departmanı başkanı, ticari bankaları dijital finans alanında Blockchain teknolojisini kullanmaya çağırdı.

Add a comment