Bitcoin’in Fiyatı Neden Yükseliyor? İşte 5 Temel Neden!

Bitcoin’in Fiyatı Neden Yükseliyor? İşte 5 Temel Neden!

Kripto Haber
Aralık 18, 2020 tarafından Limenya
630
Haberin özeti Bitcoin’in fiyatı aylardır artıyor ve bu dalgalanmanın arkasında birkaç neden bulunuyor. Yüksek profilli şirketler ve kurumsal firmalar Bitcoin için olumlu ifadelerde bulunuyorlar. Diğer nedenler arasında ise Bitcoin’in fiyatı üzerinde dolaylı bir etkisi olan Bitcoin yarılanması gösteriliyor.
LYNXMPEB3E0UM_M

Bitcoin fiyatı, dün tarihinde ilk kez 20.000 dolarlık dönüm noktasını aşarak 23.000 doların üzerine çıkmış bulunuyor. 22.732 dolarlık mevcut fiyat, son üç ayda değerde gerçekleşen %118‘lik bir artışı temsil ediyor. Bitcoin artık kesin olarak bilinmeyen bir bölgede yer alıyor.

Mart ayından bu yana hızlı bir artış yaşayan Bitcoin, Mart ayında yılın en düşük noktasına indi ve 4.000 dolara kadar düştü. Geri dönmeye başladığında ise 10.000 dolarlık fiyat noktasının üzerine çıkıp son zamanlarda yeni zirveler yapmaya devam ederek Bitcoin’in 2017 destansı boğa koşusundan bu yana görülmeyen değerlere ulaştı. Yine de bu defa tamamen farklı ilerleyen bir dizi neden, Bitcoin fiyatını yeni zirvelere çıkarmayı başardı.

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin’in fiyat artışının çok sayıda nedeni bulunuyor. Grayscale gibi büyük şirketlerin kendi müşterileri için Bitcoin’i yönetmesinin yanısıra MicroStrategy gibi büyük kurumların Bitcoin’e yatırımları da bu fiyat artışına öncülük ediyor. Dahası, PayPal insanların Bitcoin alıp satmasına izin vermeye başladığından beri Bitcoin satın almak artık daha kolay hale gelmiş bulunuyor.

Bitcoin’in enflasyon seviyesinin yarıya inmesi de Bitcoin’in fiyat artışında rol oynuyor. Bu bireysel faktörlerin her biri, 2020’nin ikinci yarısında Bitcoin için etkileyici bir boğa koşusu oluşturmak için bir araya gelse de süreci MicroStrategy’nin başlattığı düşünülüyor.

MicroStrategy Etkisi

Uluslararası iş zekası firması MicroStrategy, bu yılın Ağustos ayından Eylül ayına kadar Bitcoin’e 425 milyon dolar yatırım yaptı.

MicroStrategy’nin yatırımının ardından Square, 8 Ekim 2020’de Bitcoin’e şirketin toplam varlıklarının %1’ine denk gelen 50 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.

Bu yatırımlardan bu yana MicroStrategy ve Square, sırasıyla %103‘lük ve %113‘lük önemli kârlar elde etti.

Bitcoin’e yapılan diğer bir büyük yatırım, 600 milyon dolardan fazla kripto para satın aldığı bildirilen serbest yatırım fonu One River‘dan geldi. Ancak One River’ın planları burada bitmedi. Brevan Howard Asset Management’ın kurucu ortağı Alan Howard ile güçlerini birleştiren One River’ın CEO’su Eric Peters, önümüzdeki yılın başlarında Bitcoin ve Ethereum’a 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını belirttiler.

Bunlar büyük yatırımlar olsa da MicroStrategy ve Square’in arkasındaki beyinler, son aylarda Bitcoin için en açık sözlü savunucular haline geldi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın, Bitcoin’i halka açık bir şekilde övmeye başlaması dikkat çekti. Şirketi yatırım niyetini ilk açıkladığında Saylor, Bitcoin’i “dijital altın” olarak tanımladı ve kripto paranın, “kendinden önceki tüm paralardan daha sert, daha güçlü, daha hızlı ve daha akıllı” olduğunu söyledi.

Benzer şekilde şirketi Bitcoin yatırımlarını gerçekleştirdiğinde Square’in baş finans sorumlusu olan Amrita Ahuja, Bitcoin’in gelecekte her yerde daha yaygın bir para olma potansiyeline sahip olduğuna inandığını belirterek bu yatırımın, daha kapsayıcı bir geleceğe doğru gerçekleştirilen yolculuğun bir adımı olduğunu ifade etti.

Bu yatırımlar ve Bitcoin’e yöneltilen büyük övgüler, MicroStrategy’nin ilk yatırımıyla başlamış gibi görünüyordu ve bu nedenle bu durum, Quantum Economics’te Bitcoin analisti olan Jason Deane tarafından “MicroStrategy Etkisi” olarak adlandırıldı. Deane, bu hareketlerin mümkün olduğu kadar çok Bitcoin’i güvence altına almak için kurumsal bir mücadeleyi başlattığını da sözlerine ekledi.

Bu ifadelere, yatırım dünyasının diğer bölgelerinden gelen Bitcoin’e yönelik kamuoyu desteği de eşlik etti.

Bitcoin yatırımları için kamu desteği

2020’nin ikinci yarısında Bitcoin’in olumlu gidişatı, bazı büyük isimlerin kripto paraya kucak açmasıyla neticelendi.

JPMorgan bunun en büyük örneklerinden biri oldu. 2017’de JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak nitelendirirken bu Ekim ayında yatırım bankası, Bitcoin’in altınla sağlam bir şekilde rekabet ettiğini ve potansiyel olarak uzun vadeli avantajının önemli olduğunu açıkladı.

Serbest yatırım fonu endüstrisinde bir dev olan Paul Tudor Jones, Bitcoin satın almayı teknolojiye erken yatırım yapmaya benzeterek Bitcoin’in, bir teknoloji şirketinde erken bir yatırımcı olmanın birçok özelliğine sahip olduğunu söyledi.

Dahası, daha önce Bitcoin’i reddeden milyarder bir yatırımcı olan Stanley Druckenmiller, bitoin’in altından daha iyi olabileceğini belirtti.

Risk yönetimi firması Hedgeye‘nin CEO’su Keith McCullough, Bitcoin 6 Ekim’de düşüşe geçince satış işlemi gerçekleştirdikten sonra 12 Ekim’de yeniden alım yaptığını açıkladı.

McCullough, Bitcoin’e yoğun bir şekilde yatırım yapan MicroStrategy hisselerine büyük miktarda para yatırdığını da sözlerine ekleyerek kripto paraya iki kez yatırım yaptığı gerçeğini ortaya koymuş oldu.

Küresel yatırım şirketi Guggenheim Partners‘ın CIO’su Scott Minerd, 16 Aralık’ta Bloomberg’e verdiği demeçte muhtemelen en iyimser Bitcoin değerlendirmesini sunan kişiydi. Minerd, temel çalışmaları neticesinde Bitcoin’in yaklaşık 400.000 dolar değerinde olması gerektiği sonucuna vardığını ifade etti.

Görüşünü ağırlıklı olarak Bitcoin kıtlığına ve altınla benzerliğine dayandıran Minerd, Bitcoin’in pek çok altın özelliğine sahip olduğunun ve aynı zamanda işlemler açısından alışılmadık bir değer kazandırdığının altını çizdi.

McCullough ve diğer yatırımcılar Bitcoin’e övgüler dizmeye devam ederken, birçok kurumsal yatırımcı da aynı şeyi yapmaya başladı.

Grayscale Investments ve Bitcoin saklama

Bir varlık yönetimi şirketi olan Grayscale Investments, zengin Bitcoinciler için saklama hizmetleri sağlayan firmaların ön saflarında yer almaya başladı.

Ekim ayında Grayscale Investments, müşterileri için bugünkü değeriyle 600 milyon doların üzerinde olan 40.000’den fazla Bitcoin‘i elinde tutuyordu. Yine de Grayscale, bu anlamda adı duyulan tek firma olmadı.

Yaklaşık 695 milyon dolar değerinde toplam 85.000 Bitcoin, hem Grayscale hem de Square’e ait bir mobil ödeme hizmeti olan CashApp tarafından satın alındı. 2020’nin 1. çeyreği olan aynı dönemde toplam 163.800 Bitcoin çıkarıldı; bu da her iki şirketin de o çeyrekte çıkarılan toplam Bitcoin’in yaklaşık yarısının eşdeğerini toplu olarak satın aldığı anlamına geliyordu.

Benzer şekilde yatırımcılara saklama hizmeti veren Fidelity Digital Assets de bu sektöre bağlı olduğunu gösterdi. 24 Kasım’da Fidelity Digital Assets’in satış ve pazarlama müdürü Christine Sandler, Bitcoin ve diğer kripto paraların kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesi yönünde büyük bir ilerleme gördüğünü söyledi.

2020’de görülen şeyin, bu dijital altın anlatısının daha geniş bir şekilde benimsenmesi olduğunu belirterek diğer kurumsal yatırımcı cephelerinde, yani serbest yatırım fonlarında, ultra yüksek net değerli bireylerde ve ardından aile ofislerinde yankılanmaya başladığını ifade eden Sandler, bu nedenle de ekosistemle etkileşim kuran müşteri türlerinin tabanın genişlediğini gördüklerini açıkladı.

16 Aralık’ta, kripto saklama endüstrisinde iki büyük olay daha yaşandı.

İlk olarak, Standard Chartered’ın inovasyon ve girişim kolu olan Northern Trust ve SC Ventures’ın, kurumsal yatırımcılar için bir kripto para sorumlusu olan Zodia Custody‘yi başlattığı bildirildi.

Buna ek olarak, dünyanın en büyük finans şirketlerinden biri olan American Express, kripto para ticareti yapan kurumlara yönelik bir platform olan FalconX‘e yatırım yaptı.

Bu olaylar neticesinde kripto paranın bu kadar büyük bir kısmının ortalama insanlar yerine varlıklı yatırımcılar ve dev şirketler tarafından ele geçiriliyor oluşu, Bitcoin’in arzının yakında yetersiz kalacağına dair endişelerin ortaya çıkması neden oldu.

Bitcoin yarılanması arzı sıkıştırıyor

Bitcoin yarılanması, Bitcoin’in fiyatı üzerinde etkili olan nedenlerden biriydi. Dört yılda birgerçekleşen ve madencilerin Bitcoin blok zincirine yeni bloklar ekledikleri için aldıkları coin sayısını yarıya indiren Bitcoin yarılanması sürecinde Mayıs ayından itibaren, önceki aylarda yaratılan miktarın sadece yarısı kadar Bitcoin yaratılmaya başlandı.

Bitcoin’in Mayıs ayındaki yarılanmasıyla birlikte, bu arz akışının yarıya indiğini yani madenciler tarafından daha az Bitcoin’in satışa sunulduğunu belirten Blok Zinciri Araştırma Laboratuvarı araştırmacısı Elias Strehle, bu durumun arz sıkıntısına ve dolayısıyla Bitcoin fiyatının yükselmesine neden olabileceğini açıkladı.

Bu temel ekonominin, sadece Bitcoin madenciliği veya bir bütün olarak daha geniş kripto para endüstrisi ile sınırlı olmadığı kaydedilirken talebin aynı kalıp arzın azalmasının fiyat üzerinde yukarı doğru baskı oluşturacağı belirtildi.

Blok Zinciri Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu ortağı Ingo Fiedler da, elma örneğini vererek o yılki hasatın olağanüstü olması durumunda elma fiyatlarının düşeceğini ve kötü hasat nedeniyle elmanın kıt olması durumunda ise elma fiyatlarının yükseleceğini hatırlatarak Bitcoin’de de durumun benzer olduğunun altını çizdi.

PayPal’ın önemli miktarda Bitcoin satın almasının ve tedariki daha da sıkmasının mümkün olduğu ifade edildi. PayPal’ın Bitcoin satın almak için kullandığı şirketten elde edilen sonuçlar neticesinde yeni çıkarılan Bitcoin’in %70‘ine kadar satın alma gerçekleştirebildiği ve bunun, Grayscale ile Square’in topladığı büyük miktarların üstünde olduğu öğrenildi.

Tüm bu nedenler, son birkaç ayda Bitcoin’in fiyatını olumlu etkilemiş olsa da bu kripto paranın kitlesel olarak benimsenmesi için başka önemli bir nedenin daha var olduğu kaydedildi.

PayPal ve kripto para

Uluslararası ödeme devi PayPal, bu Ekim ayında platformunda kripto para alım satım özelliklerini başlatacağını duyurmuştu. Dün itibariyle ise tüm müşterilerinin artık Bitcoin’e erişebileceğini doğrulayan PayPal, bu özelliği Venmo‘ya getirmeyi planladığını açıkladı.

Bu lansman, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin olmak üzere dört kripto parayı alma ve satma yeteneğini içeriyordu.

MicroStrategy, Square ve Grayscale Investments gibi finans endüstrisi devleri, Bitcoin’in meşru bir varlık olarak algılanmasına katkıda bulundukları için PayPal’ın sahneye girişi, Bitcoin’in ana akıma ulaşması için en fazla ümit vaat eden gelişme olarak değerlendirildi.

Paypal üzerinden Bitcoin satın aldığını ve platformun bunu çok kolaylaştırdığını belirten BitcoinBF takma adlı bir Twitter kullanıcısı, Bitcoin’in bu şekilde ana akım haline geldiğini söyledi.

PayPal, kullanıcılarının PayPal’ı kabul eden herhangi bir satıcıda kriptolarını harcamalarına da olanak tanıyacağını belirtirken 23 Kasım’da PayPal CEO’su Dan Schulman, önümüzdeki yılın başlarında, 28 milyon tüccarın tamamında gerçekleşen herhangi bir işlem için kripto paraların bir finansman kaynağı olmasına izin vereceklerini açıkladı.

PayPal eskiden Bitcoin’in bir para birimi olarak uygunluğunu sorgulamış olsa da bugünlerde Bitcoin kervanına katılan birçok büyük isimden sadece biri haline geldi. Ve herkes tarafından rağbet görmeye başlayan Bitcoin fiyatının her geçen gün artıyor oluşu, bu gerekçeler neticesinde anlaşılabilir bir zemine yerleşmiş oldu.

Kaynak: https://limenya.com

Add a comment